• Darmowa dostawa od 250 zł

  • Najwyższa jakość i przemyślane składy

  • Wysyłka międzynarodowa

  • Darmowa dostawa od 250 zł

  • Najwyższa jakość i przemyślane składy

  • Wysyłka międzynarodowa

Spalacze tłuszczu – naturalna pomoc w redukcji masy ciała


Mówi się, że w odchudzaniu nie ma drogi na skróty. Istotą tego procesu jest przecież ujemny bilans kaloryczny, który można uzyskać poprzez wprowadzenie diety lub dodatkowego wysiłku fizycznego. Zasady redukcji masy ciała są więc dziecinnie proste, a jednak mimo tego wiele osób myśli o ułatwieniu albo przyspieszeniu utraty kilogramów. W natłoku informacji bardzo często trafiamy na spalacze tłuszczu, które nierzadko przedstawiane są jako magiczne środki na odchudzanie. Zastanawiasz się czy warto sięgnąć po tego typu suplementy i jak wybrać te, które będą skuteczne, a zarazem bezpieczne?

Czym są spalacze tłuszczu?

Jest to ogólna nazwa grupy suplementów, które zazwyczaj są mieszanką wielu związków aktywnych, ułatwiających utratę tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, spalacze tłuszczu zwykle wyróżniają się wielokierunkowym działaniem. Przede wszystkim ułatwiają odchudzanie poprzez pobudzanie termogenezy i lipolizy, a także oksydacji tłuszczów. Część spalaczy dodatkowo wpływa na zwiększenie energii i zahamowanie apetytu, co niewątpliwie pomaga w utrzymaniu diety i intensywności treningu.

Kiedy warto sięgnąć po dodatkową pomoc podczas odchudzania?

Wbrew pozorom spalacze tłuszczu nie są środkami, które w cudowny sposób spowodują utratę kilkunastu kilogramów. W procesie odchudzania stanowią one zaledwie dodatek do podstawy, jaką jest odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny.

Kiedy zatem warto włączyć do odchudzania spalacze tłuszczu? Najlepszym momentem jest okres stagnacji, gdy pomimo przestrzegania założeń planu redukcji, waga przez dłuższy czas stoi w miejscu. Niekiedy suplementy wspomagające odchudzanie, głównie poprzez swoje działanie pobudzające, sprawdzają się też w przypadku spadku motywacji i chęci do ćwiczeń.

Bezpieczne spalacze tłuszczu prosto z natury

Historia pokazuje, że nie wszystkie spalacze tłuszczu były w pełni bezpieczne. Substancje znane ze swojej skuteczności, takie jak dinitrofenol czy efedryna, wykazywały się negatywnym wpływem na zdrowie. Czy oznacza to, że najlepiej całkowicie zrezygnować ze wspomagaczy odchudzania? Absolutnie nie! Na rynku można znaleźć wiele preparatów, które zawierają skuteczne i bezpieczne w użyciu związki aktywne, pochodzące prosto z natury. Jakie składniki są pożądane w spalaczach tłuszczu?

EGCG – ekstrakt z zielonej herbaty

Rozwinięcie skrótu EGCG brzmi jeszcze bardziej tajemniczo – galusan epigallokatechiny. Jest to jednak związek, który jest odpowiedzialny za szerokie działanie prozdrowotne zielonej herbaty. Udowodniono, że EGCG wpływa na zwiększenie oksydacji tłuszczów, przez co ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Nie jest to jednak jedyna korzyść z suplementacji ekstraktu z zielonej herbaty. Poprawia on dodatkowo wrażliwość na insulinę, regulując gospodarkę węglowodanową. Wpływa także na krążenie mózgowe, polepszając procesy poznawcze.

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy

Zastosowanie ekstraktu z gorzkiej pomarańczy w procesie odchudzania wiąże się głównie z obecnością synefryny – alkaloidu zbliżonego budową i działaniem do niesławnej efedryny. Podobnie jak ona, synefryna zwiększa termogenezę, przyczyniając się do przyspieszenia metabolizmu. Warto jednak zaznaczyć, że naturalny ekstrakt zawiera do 6% tego związku, a jego działanie jest znacznie bardziej bezpieczne. Nie zaleca się jednak stosowania środków z ekstraktem z gorzkiej pomarańczy przez osoby cierpiące na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Ekstrakt z pieprzu kajeńskiego

Głównym związkiem, który odpowiada za działanie pieprzu kajeńskiego, jest kapsaicyna. Wspomaga ona redukcję tkanki tłuszczowej głównie poprzez zwiększenie poziomu termogenezy i lipolizy kwasów tłuszczowych. Co ciekawe, istnieją wiarygodne przesłanki, że ekstrakt z pieprzu kajeńskiego może nieznacznie zwiększyć wyrzut adrenaliny i noradrenaliny, przyczyniając się tym samym do przyspieszenia tempa metabolizmu.

Kofeina bezwodna

Kofeinę, związek aktywny występujący w kawie i herbacie, można znaleźć w prawie każdym dostępnym na rynku spalaczu tłuszczu. Nic w tym dziwnego – przede wszystkim wykazuje ona silnie stymulujące działanie, przez co dodaje energii i chęci do ćwiczeń. Gwarantuje także zwiększoną wydolność i siłę, zarówno podczas treningu siłowego, jak i aerobowego. Do niewątpliwych zalet kofeiny należy zaliczyć także pozytywny wpływ na termogenezę oraz oksydację tłuszczów, co bezpośrednio przekłada się na przyspieszenie redukcji.

Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej

Pokrzywa indyjska, czyli Coleus forskohlii, to roślina będąca źródłem związku aktywnego nazywanego forskoliną. Jest ona znana głównie osobom zainteresowanym sportami sylwetkowymi, ponieważ udowodniono jej pozytywny wpływ na naturalną produkcję testosteronu. Czysta forskolina lub ekstrakt z pokrzywy indyjskiej to częste składniki spalaczy tłuszczu, ponieważ podnoszą aktywność metaboliczną organizmu, a jednocześnie przyczyniają się do budowania czystej masy mięśniowej, poprawiając ogólny wygląd sylwetki.

Ekstrakt z imbiru

Imbir, aromatyczna przyprawa używana od wieków w medycynie ludowej, znajduje również zastosowanie w odchudzaniu. Podobnie jak powyższe ekstrakty, wyciąg z imbiru podnosi działa rozgrzewająco, podnosząc temperaturę ciała i zwiększając zjawisko termogenezy. Co więcej, roślina ta redukuje również uczucie głodu, co znacznie ułatwia przestrzeganie diety.

Ekstrakt z różeńca górskiego

Różeniec górski to roślina wyróżniająca się właściwościami adaptogennymi – wspiera organizm w radzeniu sobie ze stresem i obciążeniem. Jego obecność na tej liście może niektórych dziwić, gdyż nie wykazuje on bezpośrednio działania lipolitycznego. Z drugiej jednak strony, jego suplementacja znacznie wpływa na zwiększenie poziomu motywacji, a przede wszystkim wydolności podczas treningu. Zażywanie różeńca górskiego wiąże się też ze zmniejszeniem produkcji kwasu mlekowego, przez co trenujące osoby są mniej podatne na powysiłkowy ból mięśni i osłabienie.