• Free Shipping Over 60€

  • Best compositions & quality

  • Worldwide Shipping

  • Free Shipping Over 60€

  • Best compositions & quality

  • Worldwide Shipping

Jaki trening jest najlepszy na spalanie tkanki tłuszczowej?


Łatwo można się pogubić w gąszczu różnorakich metod treningowych, które koncentrują się się na redukcji nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Zbyt duża ilość informacji, niejednokrotnie sprzecznych, potrafi skutecznie utrudnić wybór i zniechęcić do wykonywania aktywności fizycznej. Zastanawiasz się, jak skutecznie schudnąć? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Jednak w celu ułatwienia doboru optymalnego treningu, niezbędne jest wyjaśnienie pewnych podstawowych zagadnień.

Co należy wiedzieć o treningu redukcyjnym?

W internecie aż roi się od artykułów, które w sposób przerysowany opisują różne metody treningowe, mające na celu maksymalnie szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj plan zawiera ogrom skomplikowanych, wymagających i nieodpowiednio dobranych ćwiczeń, a także niepokrywające się z rzeczywistością zapewnienia odnośnie jego skuteczności. Brzmi znajomo? Załóżmy jednak, że zrealizowaliśmy sumiennie cały program, który finalnie miał nam zapewnić wymarzoną sylwetkę. Ważąc się i przeglądając w lustrze stwierdzamy jednak, że efekty są znikome. Dlaczego tak się stało?

Czy istnieje jeden, uniwersalny trening na odchudzanie?

Wszyscy lubimy proste i sprawdzone rozwiązania. Niestety, w przypadku aktywności fizycznej i szybkim chudnięciem, jednak to prosta droga do wykształcenia problemów zdrowotnych. Pamiętaj - w odchudzaniu nie ma drogi na skróty!

Istnieją dwa główne typy treningów na odchudzanie

W bardzo dużym uproszczeniu - możemy wyróżnić dwa typy treningu, które mają na celu spalanie tkanki tłuszczowej. Pierwszym z nich jest dobrze znany i konwencjonalny trening aerobowy o stałym tempie wykonywania ćwiczeń, drugim z nich jest tzw. trening interwałowy (HIIT, ang. High Intensity Interval Training), który polega na przeplataniu wysiłku o umiarkowanej intensywności z wysiłkiem o bardzo wysokiej intensywności. Obie z wymienionych metod treningowych świetnie sprawdzają się w redukcji tkanki tłuszczowej i nie można odmówić im skuteczności, jednak bardzo często dość mylnie można zinterpretować pewne kwestie.

Aeroby – stara i sprawdzona metoda treningowa

Czym jest trening aerobowy? Przyjęło się, że jest to metoda, w której wykonujemy daną aktywność fizyczną w stałym tempie przez około 30-60 minut przy tętnie rzędu 120-140 uderzeń na minutę (65-70% HRmax). Trening tego typu możemy wykonywać biegając, jeżdżąc na rowerze lub pływając. Generalnym założeniem aerobów jest wybranie takiej aktywności, która umożliwi ciągłą i jednostajną pracę przy określonym HRmax. Jak łatwo zauważyć, często odnosimy się do tętna, przez co dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w pulsometr lub korzystanie z maszyn (bieżnie, orbitreki, ergometry), które są w stanie na bieżąco monitorować częstość pracy serca, co ma na celu optymalizację spalania tkanki tłuszczowej. Nie bez znaczenia jest też czas wykonywania treningu, który musimy mieć na uwadze.

Zaletami wysiłku aerobowego jest łatwa możliwość dostosowania go do swoich sił oraz to, że nie prowadzi do mocnego obciążenia układu krwionośnego i nerwowego. Początkowo sesje mogą być krótkie i z czasem ulegać wydłużeniu (np. o 5 minut co dwa tygodnie). Trening aerobowy jest preferowaną metodą dla osób, które nie uprawiały wcześniej sportu regularnie oraz dla tych, którzy planują dużą utratę masy ciała. Optymalne wydaje się wykonywanie 3-4 sesji tygodniowo, po około 40 minut każda. W celu minimalizacji obciążenia stawów zaleca się wykonywanie aerobów na orbitreku oraz ergometrze.

HIIT – skuteczny trening dla zaawansowanych

Założeniem treningu interwałowego jest przeplatanie się dwóch typów intensywności - bardzo wysokiej z umiarkowaną. Przykładowa sesja HIIT trwa maksymalnie do 20 minut i może polegać na naprzemiennym wykonywaniu truchtu i sprintu. W porównaniu do konwencjonalnego treningu aerobowego, HIIT jest w stanie zapewnić kilkukrotnie silniejsze spalanie tkanki tłuszczowej przy znacznie krótszych sesjach treningowych.

Nie jest to niestety forma dla każdego, a szczególnie nie dla osób rozpoczynających przygodę z aktywnością fizyczną. Osoba początkująca najprawdopodobniej nie będzie w stanie wykonać treningu HIIT w sposób prawidłowy. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że HIIT jest typem aktywności, która znacząco może obciążyć układ nerwowy oraz układ krwionośny. Trzeba również nadmienić, że HIIT stanowi samodzielną jednostkę treningową i nie powinien być wykonywany po sesji aerobów lub po treningu siłowym.